m

Bali Adası

Bali Adası

Harikalar Diyarı

Bali, Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan, Endonezya’ya bağlı bir adadır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır. Başkenti Denpasar’dır.

 

2020 yılı sayımlarına göre 4.317.404 nüfusa sahip olan adanın %86,9’u Hindu, geri kalan kesimin çoğunluğu ise Müslüman’dır. Bali ayrıca Endonezya’nın en turistik adasıdır. Dans, heykelcilik ve resim gibi sanat dalları gelişmiştir.

Bali Hakkında Önemli Bilgiler

Ülke
Endonezya
Vize Gerekliliği
Ülkeye Girişte (35 $)
Konuşulan Dil
Endonezce,İngilizce
Para Birimi
Endonezya Rupisi
Yüzölçümü (km2)
5.632 km²

Coğrafya

Bali adası, Doğu Cava’ya 3,2 km uzaklıkta ve ekvatorun yaklaşık 8 derece güneyindedir. Bali ve Cava adaları Bali geçidiyle ayrılırlar. 5.632 km² yüz ölçüme sahip ada; doğudan batıya yaklaşık 153 km, kuzeyden güneye ise yaklaşık 112 km uzunluktadır.

 

1960’te patlayan ve hâlen aktif bir yanardağ olan Agung dağı 3.142 m ile adanın en yüksek noktasıdır. Merkezden doğu kesimlere doğru dağlar yükselir. Adanın en doğusunda da Agung dağı vardır. Batur dağı da (1.717 m) hâlen aktif bir yanardağ olup 30.000 yıl önce patlaması dünya tarihinin en büyük volkanik olaylarından biri olarak kabul edilir. Adanın en uzun nehri yaklaşık 75 km uzunluktaki Ayung nehridir.

 

Güney kıyılara yakın olan Denpasar adanın en geniş yerleşim bölgesi ve başkentidir. 2002 istatistiklerine göre nüfusu 491,500 civarındadır. Bali’nin ikinci en büyük şehri olan Singaraja, kuzey kıyılarında kurulu ve yaklaşık 100.000 nüfuslu eski sömürge başkentidir. Diğer önemli şehirleri, tatil köyü Kuta ve adanın kültür merkezi olarak bilinen Ubud’dur.

 

Adanın güneydoğusunda üç tane küçük ada vardır: Nusa Penida, Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan. Bu adalar Bali Boğazı ile birbirlerinden ayrılırlar.

 

 

Bali sığırcığı (Leucopsar rothschildi) sadece Bali’de yaşar ve soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Doğuda Lombok geçidi Bali ile Lombok adasını birbirinden ayırır. Bu geçit İndomalayan faunası ile Avustralasya faunasını ayrım noktasıdır. Bu nokta “Wallace Çizgisi” olarak da bilinir.